Naśnieżanie stoków
W dobie ocieplenia klimatu i nasilających się anomalii pogodowych wiele rejonów wysokogórskich traci na atrakcyjności ze względu na wysokie temperatury i związany z tym – brak śniegu. Cierpią na tym głównie właściciele stoków narciarskich, które bez śniegu nie mogą funkcjonować. Sztuczne śnieżenie pozwala wcześniej rozpocząć i później zakończyć sezon narciarski, uniezależniając go od opadów atmosferycznych.
Wytwarzanie śniegu można rozpocząć gdy temperatura powietrza spadnie poniżej -2°C. Aby śnieżenie było możliwe należy wodę doprowadzaną do armatek schłodzić. Najlepsze efekty wytwarzania śniegu uzyskuje się gdy temperatura wody ma maksymalnie 2°C. Stosowana przez nas technologia pozwala obniżyć temperaturę do 0,2°C. Woda o takiej temperaturze doprowadzana jest do armatek rurociągiem. Zapotrzebowanie wody przez armatkę to 10-20 m3/h. Armatki przemieszczane są na stoku na kołach lub saniach.
By doskonale naśnieżyć stok musimy mieć również inne odpowiednie warunki. W skład tych warunków wchodzi wilgotność powietrza, która jest jednym z czynników bardzo mocno wpływających na skuteczność pracy urządzeń naśnieżających - im mniejsza wilgotność, tym lepsza jest sprawność armatki. Powoduje to, że śnieg jest lepszej jakości. Przed zakupem armatki należy także zwrócić uwagę na jej zasilanie. Zasilanie powinno wystarczać na ciągłą pracę kilku armatek i pomp do pozyskiwania wody.
Wszystkie te czynniki – wilgotność i temperatura powietrza oraz temperatura i ciśnienie wody decydują o gęstości, jakości i trwałości wyprodukowanego śniegu.